Akademia "WIWAT MAJ! TRZECI MAJ!"

Dnia 29. 04. 2022r. w Publicznej szkole Podstawowej w Samogoszczy odbył się apel z okazji Święta Narodowego Trzeciego Maja. W pięknie udekorowanej sali gimnastycznej spotkali się wszyscy uczniowie, dzieci z oddziałów przedszkolnych, dyrekcja oraz nauczyciele.
Tym razem w roli artystów wystąpili uczniowie klas IV i V. Nad ich przygotowaniem czuwali panowie Bogdan Szopa i Paweł Szustek.
Uroczystość rozpoczęła się od wspólnego odśpiewania hymnu państwowego. Następnie uczniowie w przystępny sposób przybliżyli wydarzenia historyczne, które doprowadziły
do uchwalenia Konstytucji Trzeciego Maja oraz podkreślili wyjątkowe znaczenie tego faktu. 3 maja to Święto Konstytucji już od 1791 r. Nie zawsze jednak można je było obchodzić.
Po odzyskaniu przez Polskę niepodległości, w 1918 r. Sejm przywrócił to święto. Władze zakazywały obchodzenia Święta Konstytucji także od 1944 do 1990 r. Od tego roku dzień ten jest wolny od pracy, i świętowany bardzo uroczyście. Za przygotowanie apelu opiekunom i uczniom podziękowała pani dyrektor Barbara Makowska. Na zakończenie miłym akcentem było wyróżnienie uczniów, którzy w ostatnim czasie osiągnęli sukcesy w konkursach.