Projekt "Fizyka - pasja - społeczeństwo"

Uczniowie klasy 7 i 8 Publicznej szkoły Podstawowej im. ks. Jana Twardowskiego w Samogoszczy wezmą udział w:

wykładach wyjazdowych na terenie szkoły - Wykłady prowadzone na terenie szkoły oddalonej od Warszawy o maksymalnie 100 km.

warsztatach eksperymentalnych na Wydziale Fizyki UW

Projekt jest realizowany na podstawie wniosku nr POWR.03.01.00-00-T169/18 ze środków Unii Europejskiej w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego, Program Operacyjny Wiedza Edukacja Rozwój, Priorytet III: Szkolnictwo wyższe dla gospodarki i rozwoju, Działanie 3.1 Kompetencje w szkolnictwie wyższym.

Głównym celem projektu jest rozwijanie kompetencji takich jak:

- umiejętność stawiania pytań i hipotez oraz ich eksperymentalnej weryfikacji,

- wiedza z zakresu przyrody i fizyki,

- rozwój ciekawości poznawczej: zainteresowań, zdolności i pasji związanych z przyrodą i fizyką.

Projekt adresowany jest do niestandardowych odbiorców szkolnictwa wyższego: dzieci i młodzieży w wieku od 5 do 19 lat oraz pozostałych członków społeczeństwa, którzy chcą zdobyć lub pogłębić swoją wiedzę z obszaru przyrody lub fizyki.

Wartość projektu: 1 595 520,00 zł

Dofinansowanie z Funduszy Europejskich 1 545 600,00 zł

WYKŁADY WYJAZDOWE dla kl 7 - 8

Wykłady poruszają zarówno współczesne problemy fizyki jak i rozszerzają podstawę programową z fizyki. Są przygotowane w formie prezentacji multimedialnych, często z wykorzystaniem prostych pokazów. Mogą być przeprowadzone zarówno w pojedynczych klasach jak i dla większej grupy uczniów na przykład na sali gimnastycznej.

W PSP w Samogoszczy zostanie przedstawiony wykład:

pt. FIZYKA A ZACHOWANIE ZWIERZĄT

W trakcie wykładu przedstawione zostaną przykłady specyficznych zachowań ryb elektrycznych, bąbelnicy, strzelczyka, pszczoły japońskiej. Zachowania te wyjaśniane są w kontekście zjawisk fizycznych, które są odpowiedzialne za obserwowane efekty.

Osoba prowadząca: Prof. Adam Babiński.

Termin: piątek 19.11.2021r. godz. 12.00

Miejsce: PSP im. ks. Jana Twardowskiego w Samogoszczy

WARSZTATY EKSPERYMENTALNE

Uczniowie klas 8 wezmą udział w warsztatach eksperymentalnych.

Zajęcia są prowadzone w Pracowni Fizycznej na Wydziale Fizyki Uniwersytetu Warszawskiego. Wydział oferuje uczniom prowadzenie eksperymentów z działów takich jak mechanika, drgania i fale, promieniowanie, elektryczność, ciepło i optyka. Podczas zajęć uczniowie pracują w parach i wykonują jedno wybrane przez nauczyciela ćwiczenie. Wykonanie każdego ćwiczenia trwa ok. 2-2,5 godz. zegarowej. Zajęcia odbywają się bez przerwy. Jednocześnie na pracowni może pracować 32 uczniów w czterech grupach. Podczas zajęć uczniowie znajdują się pod opieką nauczyciela, a zajęcia prowadzą pracownicy i doktoranci Wydziału Fizyki.

Spośród bogatej oferty dostępnych tematów ćwiczeń zostały wybrane:

1.      Ciepło topnienia lodu

Uczniowie wykonają pomiary zmian temperatury wody po dodaniu do niej lodu. Przedyskutują równanie bilansu cieplnego badanego układu, a następnie wyznaczą ciepło topnienia lodu. Porównają otrzymaną wartość z wartością oczekiwaną i przedyskutują źródła niepewności pomiarowych.

2. Co siedzi w baterii                   

Uczniowie wykonają bioogniwo z przyniesionych na zajęcia owoców i warzyw. Zmierzą napięcie generowane przez ich ogniowo oraz zbudują z nich układ zasilający diodę. W drugiej część ćwiczenia uczniowie dokonają pomiarów oporu wewnętrznego oraz siły elektromotorycznej baterii ze sklepu oraz swojego bioogniwa oraz przedyskutują ich właściwości.

3.Zasady dynamiki Newtona

Uczniowie sprawdzą II zasadę dynamiki Newtona na torze powietrznym. Wykonają pomiary przyspieszenia wózka w zależności od jego masy oraz od działającej na niego siły. Wyniki zostaną porównane z obliczonymi spodziewanymi wartościami. Zostaną omówione możliwe niepewności pomiarowe występujące w doświadczeniu.

4.Wyznaczanie gęstości ciał stałych

Uczniowie wykonają pomiary gęstości dwóch prostopadłościanów mierząc ich wagę oraz wyznaczając ich objętość trzema sposobami: przez bezpośrednie wymiarowanie, przez wyznaczanie zmiany objętości cieczy po zanurzeniu ciała oraz przy użyciu prawa Archimedesa. Przedyskutują otrzymane wyniki, niepewności pomiarowe oraz różnice w otrzymanych wartościach oraz postarają się zidentyfikować materiał z którego wykonane są prostopadłościany. Dwóch ostatnich metod użyją również do wyznaczenia gęstości ciała nieforemnego.

Osoba prowadząca:

Piotr Gortatewicz Interdyscyplinarna Pracownia Podstaw Fizyki

Termin zajęć 16.11.2021r. godz. 12.30

Miejsce: Pracownia Fizyczna na Wydziale Fizyki Uniwersytetu Warszawskiego

Linki do stron:

https://fizyka.ceo.org.pl/

https://fizyka.ceo.org.pl/klasy-7-8/oferta

https://fizyka.ceo.org.pl/klasy-7-8/oferta/wyklady-wyjazdowe

https://fizyka.ceo.org.pl/klasy-78/oferta/warsztaty-eksperymentalne

NA GÓRĘ