Festiwal nauki 06.03.2018r.

FESTIWAL NAUKI

 

         W dniu 06.03.2018r. odbył się w naszej szkole trzeci Festiwal Nauki.

         Uczniowie klasy III gimnazjalnej wraz z członkami Klubu Młodych Odkrywców przygotowali stanowiska naukowe, na których prezentowali eksperymenty dla młodszych kolegów. Uczniowie klas I - VI sp oraz  II gim samodzielnie przeprowadzali różne doświadczenia, pod opieką p. Marzeny Gładysz i p. Emilii Mikulskiej Wielgosz.

Przygotowane zostało dziesięć stanowisk:

1. Budowa komputera.

2. Energia odnawialna.

3. Prąd elektryczny.

4. Programowanie w BeCreo.

5. Zwierciadła i soczewki.

6. Lustra.

7. Wagi i ważenie.

8. Szkło i sprzęt laboratoryjny

9. Mieszaniny i gęstość.

10. Woda

Na stanowisku pierwszym - „Budowa komputera” uczniowie dowiedzieli się z czego składa się zestaw komputerowy i jak jest zbudowany komputer. Uczniowie samodzielnie rozkręcali komputer i sprawdzali gdzie znajdują się poszczególne elementy jego budowy: płyta główna, procesor czy wentylator. Na zakończenie pracy uczniowie skręcali jednostkę.

Na stanowisku drugim "Energia odnawialna" uczniowie dowiedzieli się co to jest energia odnawialna i jakie jest jej znaczenie dla środowiska. Budowali elektrownie wiatrowe. Badali za pomocą miernika uniwersalnego napięcie wytwarzane przez panel słoneczny i wpływ nasłonecznienia na ilość wytworzonego w nim napięcia. Sprawdzali moc różnych żarówek.

Na stanowisku trzecim - "Prąd elektryczny" uczniowie dowiedzieli się ile prądu zużywają rożne urządzenia domowe oraz jak oszczędzać prąd elektryczny. Budowali samodzielnie obwody elektryczne z przygotowanych przewodów, źródeł prądu oraz odbiorników. Sprawdzali jakie materiały przewodzą prąd elektryczny, mając do dyspozycji grafit, kredę, śrubę, gwoździe, patyczki do szaszłyków. Mierzyli napięcie wytwarzane przez różne baterie. Dodatkowo zmieniali za pomocą pilota barwę światła wysyłaną przez żarówkę RBG i badali natężenie światła emitowane przez różne żarówki.

Uczniowie klasy III gim na tym  stanowisku zaprezentowali własne obwody elektryczne wykonane w ramach projektu "Budujemy obwody elektryczne". Uczestnicy Festiwalu mogli zapoznać się z budową takich obwodów, ich zastosowaniem oraz sprawdzić jak działają.

         Na stanowisku czwartym – „Programowanie w BeCreo” uczniowie programowali płytkę Genuino za pomocą oprogramowania BeCreo. Podłączali czujniki ruchu, czujniki dźwięku, diody do płytki i sprawdzali działanie programu.

Na stanowisku piątym "Zwierciadła i soczewki" uczniowie dowiedzieli się co to jest światło i jakie znaczenie ma na wzrost organizmów. Badali powstawanie obrazów w soczewkach skupiających i rozpraszających oraz
w zwierciadłach wklęsłych i wypukłych. Oglądali świat przez okulary dyfrakcyjne oraz okulary jednobarwne: czerwone i niebieskie. Przygotowywali kalejdoskopy, obserwowali światło białe przez pryzmat a także zaskakujący obraz Julius Verne’a namalowany w zwierciadle.

          Na stanowisku szóstym "Lustra" uczniowie dowiedzieli się co to są lustra oraz jakie jest ich zastosowanie. Wykonywali za pomocą aparatów fotograficznych  zdjęcia w lustrach, czyli „oblicze nie wprost”.

Na stanowisku siódmym „Wagi i ważenie” uczniowie uczyli się obsługi różnych wag, zarówno szalkowych jak i elektronicznych. Ważyli 2g piasku, posługując się odważnikami miligramowymi i gramowymi.

Kolejne stanowisko „Szkło i sprzęt laboratoryjny” stanowiła wystawa szkła i sprzętu stosowanego do doświadczeń w chemii. Uczniowie zapoznali się z różnymi elementami wyposażenia pracowni, ich zastosowaniem, a także uczyli się posługiwania wybranymi elementami, np. używali pipety, wkraplacza, palnika spirytusowego.

Na stanowisku dziewiątym – „Mieszaniny i gęstość” uczniowie  dowiedzieli się co to jest mieszanina, jakie są rodzaje mieszanin oraz poznali sposoby ich rozdzielania. Badali rozpuszczalność różnych substancji w wodzie, np. piasku, mąki, oleju, octu, siarczanu (VI)miedzi (II) oraz manganianu (VII) potasu. Tworzyli mieszaniny jednorodne i niejednorodne. Rozdzielali mieszaniny niejednorodne za pomocą sączenia oraz mieszaninę piasku i opiłków żelaza za pomocą magnesu. Uczniowie przygotowywali wieżę gęstości używając różnych substancji: wody słodkiej, wody słonej, oleju, płynu do mycia naczyń z dodatkiem barwników. Świetnie bawili się cieczą nieniutonowską. Sprawdzali zachowanie się liści kapusty pekińskiej w wodzie z dodatkiem różnych barwników.

Na stanowisku dziesiątym - "Woda" uczniowie dowiedzieli się co to jest woda, jakie jest jej znaczenie dla życia organizmów oraz jakie są zanieczyszczenia wody i jak oszczędzać wodę w domu. Badali zachowanie się jajka w słonej i słodkiej wodzie, sprawdzali w jaki sposób najskuteczniej rozdzielić mieszaninę wody z piaskiem, badali zachowanie się atramentu po dodaniu go do wody zimnej i gorącej oraz przygotowywali silikonowe piłeczki.

Dodatkowo odbyła się wystawa prac uczniów wykonanych w ramach projektu: „Budowa skóry i układu oddechowego”

         Festiwal Nauki miał na celu pokazanie uczniom jak fajnie można spędzać czas na eksperymentowaniu. Uczniowie klas młodszych świetnie się bawili. Wykazali się niesamowitą wiedzą i ogromnym zaangażowaniem
w przeprowadzane doświadczenia. Uczniowie klasy III gimnazjalnej oraz członkowie klubu Młodych Odkrywców stali się niesamowitymi nauczycielami. Wprowadzili swoich młodszych kolegów w cudowny świat nauki.

        W tym dniu zaszczycili nas swoją obecnością Zastępca Wójta Gminy Maciejowice Pan Ryszard Brodziak oraz Inspektor do Spraw Oświaty Pani Elżbieta Mądra.

         Cieszymy się, że taki wspaniały Festiwal Nauki odbył się w naszej szkole.

Powtórzymy go za rok. Do zobaczenia.

 

 

Przejdź do galerii.

NA GÓRĘ