Rozwiązanie konkursu ReMY - Remote Mars Yard organizowanego przez ABM Space i ESERO-Polska 17.12.2016

Wycieczka do Warszawy – 17.12.2016r. – rozwiązanie konkursu ReMY - Remote Mars Yard organizowanego przez ABM Space i ESERO-Polska

- Centrum Nauki Kopernik Warszawa

Uczniowie z klas I, II i III gimnazjum, w okresie X-XII.2016r. wzięli udział
w konkursie ReMY, podczas którego sterowali łazikiem marsjańskim i badali powierzchnię Marsa.

Zespół nosił nazwę Łaziki i w jego skład wchodzili:

Mateusz Dudka – kl. I – nawigator,

Szymon Dziubak – kl. I – nawigator,

Dominika Sitnik – kl. II – geolog,

Weronika Stasiak – kl. II – astrobiolog,

Weronika Szarek – kl. II – astrobiolog, lider zespołu,

Klaudia Grzebalska – kl. III – geolog,

Szymon Michalec – kl. III – inżynier,

Natalia Paszkowska – kl. III – astrobiolog,

Cezary Winek – kl. III – inżynier,

Opiekun: Marzena Gładysz.

Projekt ReMY – Remote Mars Yard, współorganizowany przez biuro ESERO Europejskiej Agencji Kosmicznej i firmę ABM Space, oferuje młodym ludziom szansę na wykazanie się swoją pomysłowością a także na pogłębienie wiedzy o podboju kosmosu
w różnych dziedzinach, począwszy od astronautyki i astrobiologii, przez geologię i inżynierię kosmiczną, po podróże międzyplanetarne. Celem konkursu było poznanie technologicznych
i naukowych wyzwań związanych z eksploracją Marsa.

Aby symulacja była jak najbardziej zbliżona do rzeczywistości, konkursowy łazik oraz makieta marsjańskiego krateru zostały zbudowane specjalnie na potrzeby rywalizacji przez specjalistów z ABM Space z Torunia. To eksperci wielokrotnie nagradzani
w międzynarodowych konkursach University Rover Challenge i uczestniczący w projektach Europejskiej Agencji Kosmicznej.

Aby wziąć udział w konkursie Remote Mars Yard, zespół Łaziki został zarejestrowany przez opiekuna na stronie CNK, następnie przeszedł wstępną kwalifikację prowadzoną przez firmę ABM Space i mógł uczestniczyć w konkursie. Misję mogły realizować zespoły znajdujące się w dowolnym miejscu, wyposażonym w komputer z przeglądarką i łącze internetowe. To miejsce było symulowanym „centrum kontroli misji na orbicie Marsa”. Sam łazik znajdował się na makiecie marsjańskiego krateru w Toruniu.

Zespół Łaziki odbył symulowaną misję marsjańską na podstawie wcześniej przygotowanego „Flight Planu” w dniu 2 grudnia 2016 r. Po pokonaniu wszystkich przeciwności losu, kaprysów zarówno sprzętu jak i marsjańskiej pogody, zakwalifikował się do finału i został zaproszony na specjalną galę wręczenia nagród w Centrum Nauki Kopernik pod kopułą Nieba Kopernika 17 grudnia 2016 r.

Przedstawiciele Zespołu Łaziki w składzie: Klaudia Grzebalska, Mateusz Dudka, Natalia Paszkowska i Cezary Winek wzięli udział w uroczystej gali wręczenia nagród
w konkursie ReMY, która odbyła się w dniu 17.12.2016r w Centrum Nauki Kopernik
w Warszawie. Uczniowie pojechali do CNK pociągiem, później jeździli metrem po stolicy co było dodatkową atrakcją wycieczki.

Zespół Łaziki otrzymał wyróżnienie w konkursie ReMY-ESERO. Uczniowie – członkowie zespołu otrzymali wspaniałe nagrody: zestaw gadżetów ESERO oraz nagrody specjalne – zaproszenia na rozmowę wstępną o pracę, staż albo praktyki do firmy ABM Space z siedzibą w Toruniu, ważne przez dziesięć lat od dnia wystawienia.

W czasie uroczystości uczniowie wzięli udział w:

- uroczystym wręczeniu nagród w konkursie,

- prezentacji łazika marsjańskiego, którym uczniowie odbyli symulowaną misję na Marsa,

- wykładzie dotyczącym lotów w przestrzeń kosmiczną oraz badań marsjańskich, prowadzonym przez Jakuba Bochińskiego – doktora astronomii oraz koordynatora Europejskiego Biura Edukacji Kosmicznej ESA w Centrum Nauki Kopernik.

Na zakończenie uczniowie zwiedzili wystawę „Patrz Ziemia” w Planetarium Niebo Kopernika.

W ramach konkursu uczniowie mieli szansę, aby wcielić się w rolę ekspertów agencji kosmicznej, którzy zdalnie sterują łazikami takimi jak Curiosity czy ExoMars, i poznać ich pracę od podszewki. Dowiedzieli się w jaki sposób przygotowuje się misje zrobotyzowanych łazików marsjańskich oraz zasiedli za sterami takiego łazika i wybrali się
w podróż po powierzchni czerwonej planety.

Członkowie Zespołu Łaziki wrócili po wycieczce zmęczeni ale szczęśliwi. Udało nam się odbyć udany lot na Marsa. Super. Jak tylko zostanie zorganizowany kolejny konkurs –bierzemy w nim udział.