„Agresja. Jak nie stać się sprawcą, jak nie zostać ofiarą.” „Przemoc werbalna. Wulgaryzmy.” Programy profilaktyczne 31.03.2017

„Agresja. Jak nie stać się sprawcą, jak nie zostać ofiarą.”

„Przemoc werbalna. Wulgaryzmy.”

Programy profilaktyczne   31.03.2017

04.04.2017r. uczniowie klasy IV uczestniczyli w programie profilaktycznym „Agresja. Jak nie stać się sprawcą, jak nie zostać ofiarą.”

Warsztaty miały na celu uświadomienie uczniom różnych form agresji (począwszy od fizycznej i psychicznej, po współczesne jej przejawy takie jak cyberprzemoc). Uczestnicy spotkania zapoznali się ze skutkami zachowań agresywnych, w tym także tych stosowanych w szkole. Podczas warsztatów uczniowie dowiedzieli się także, jak zachowywać się, by nie stać się ofiarą. Ważnym elementem tego spotkania było kształtowanie umiejętności komunikowania się z innymi ludźmi zgodnie z normami obowiązującymi w społeczeństwie.

Uczniowie poznali znaczenia słów: agresja, przemoc. Rozmawiali z prowadzącą na temat przyczyn agresji i różnych jej form. Terapeutka uświadomiła dzieciom, że problem agresji dotyczy zarówno ofiary jak i sprawcy. Ponadto uczniowie uczestniczyli w ćwiczeniach, jak radzić sobie ze złością i gniewem.

04.04.2017r. w klasie V odbyły się warsztaty profilaktyczne pt. „Przemoc werbalna. Wulgaryzmy.”

Sprawdzianem kultury każdego człowieka jest jego zachowanie

w miejscach publicznych, także w szkole.

Celem warsztatów było uświadomienie uczniom, że słowo może tak samo zranić, jak spoliczkowanie kogoś, a przemoc prócz fizycznej, może być też werbalna. W trakcie spotkania uczniowie poznali konsekwencje przemocy słownej dla ofiar oraz sprawców oraz cel stosowania przemocy słownej i koszty, jakie ponosi osoba uciekająca się do niej.

Uczyli się, jak zachowywać się, by zmniejszyć ryzyko zostania ofiarą

przemocy słownej, poznali różnice między zachowaniami agresywnymi a

asertywnymi.

Przemoc, to również  obrażanie w Sieci - czy jest bezkarne? - terapeutka zapoznała uczestników warsztatów z konsekwencjami.

Uczniowie w trakcie ćwiczeń nabywali umiejętności radzenia sobie z przemocą, poznawali strategie obronne.