Zajęcia profilaktyczne 09.11.2017

09.11.2017r. gościliśmy w szkole panią psycholog z Pracowni Profilaktycznej „KROKUS” w Krakowie, która prowadziła warsztaty profilaktyczne dla uczniów.

Kl. V – Papierosy. O tym, dlaczego palenie skraca życie?

Uczniowie uczestniczyli w rozmowie na temat powodów, dla których młodzi ludzie sięgają po papierosy i e-papierosy. Poznali pojęcia palenia biernego i czynnego oraz jego wpływu na zdrowie.

Analizowali, dlaczego młodzież sięga po papierosy, a także uczyli się, jak nie ulec presji rówieśniczej.Kl. VI – Alkohol. Czy warto pić?

Uczniowie poznali fakty i mity o piciu alkoholu, jego wpływu na mózg człowieka  i funkcjonowanie całego organizmu oraz jak szybko uzależnia się młodzież – czym jest uzależnienie i jak się objawia.

Poznali też prawne konsekwencje spożywania alkoholu.

Kl. II gim. – Dopalacze. Odlot czy upadek?

Uczniowie otrzymali informacje na temat tego, czym tak naprawdę są dopalacze  i z czego się składają. Poznali przyczyny sięgania przez młodzież po dopalacze oraz dlaczego zażywanie ich jest niebezpieczne, a także jak objawia się uzależnienie. Prowadząca zwróciła uwagę na obiegowe opinie, jakie krążą na temat dopalaczy (czy rzeczywiście pomagają dobrze się zabawić?).

Podkreśliła znaczenie prowadzenia zdrowego trybu życia.

Młodzież uczyła się zachowań asertywnych, by nie ulec presji rówieśniczej.Warsztaty miały na celu uświadomienie młodym ludziom, że sięganie po używki nie jest przejawem dorosłości, lecz początkiem niekończących się problemów we wszystkich ważnych dla nich sferach życia.

Uczestnicy zajęć, dzięki proponowanym ćwiczeniom, mogli lepiej zrozumieć istotę zagrożeń płynących z sięgania po papierosy, alkohol czy dopalacze. Dzięki uczestniczeniu w warsztatach profilaktycznych, uczniowie zyskali cenną wiedzę, która pomoże im uniknąć wielu zagrożeń oraz pozwoli lepiej żyć.

Warsztaty odbyły się w miłej i przyjaznej atmosferze, która sprzyjała budowaniu wzajemnego zaufania oraz przyswajaniu wiedzy.