Rajd Kościuszkowski 05.10.2017

Rajd kościuszkowski 5 października 2017

Obchody Roku Tadeusza Kościuszki i Rajd Kościuszkowski były ważnym wydarzeniem w Gminie Maciejowice.  Uroczystości zostały objęte Patronatem Honorowym Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej Andrzeja Dudy.

Punktualnie o godz.  9.00   23 uczestników pieszego Rajdu Kościuszkowskiego z naszej szkoły  wyruszyło z Pawłowic. Opiekunami trzech grup z kl. VII, II i III były p. Wioletta Krupa, p. Marzena Gładysz i p. Magdalena Pokorska. Przemaszerowaliśmy  trasami wojsk polskich i rosyjskich zdobywając kolejne punkty informacyjne, na których młodzież z Publicznego Gimnazjum im. ks. Grzegorza Piramowicza w Maciejowicach przekazywała informacje o historii i walorach przyrodniczych miejsca, w którym się znajdują. Docelowym punktem każdej z grup było Oronne (teren Publicznej Szkoły Podstawowej), gdzie  czekał na nas ciepły posiłek oraz możliwość spróbowania sił na strzelnicy. Po skończonym posiłku  orszak rajdowiczów przemaszerował do Maciejowic, gdzie odbyły się główne uroczystości.

O godz. 17.00 rozpoczęła się uroczysta Msza Święta, a po jej zakończeniu Wójt Gminy Maciejowice Sylwester Dymiński przywitał wszystkich przybyłych na uroczystość gości, młodzież uczestniczącą w XXXIII Rajdzie Kościuszkowskim oraz społeczność Gminy Maciejowice.

Późnym wieczorem na maciejowickim Rynku odbyła się rekonstrukcja fragmentu Obrony Baterii gen. Karola Kniaziewicza –  lewego skrzydła bitwy maciejowickiej. Wystrzały armat, tętent koni i chłopi w sukmanach po raz kolejny przypomniały nam   o bitwie sprzed 223 lat. Podniosłe zakończenie uroczystości zapewnił występ Centralnego Zespołu Artystycznego Wojska Polskiego.  Pomimo deszczowej pogody byliśmy tego dnia bardzo wytrwali, cierpliwi i zadowoleni z możliwości uczestnictwa w tak doniosłym wydarzeniu.